Představujeme MotionProtect Outdoor

Image

Zabezpečovací systémy Ajax chrání život, zdraví a majetek více než 100 000 lidí po celém světě. Vytvořili jsme komplexní zabezpečovací systém pro ochranu vnitřního prostředí. Díky tomu je Ajax nejvíce oceňovaný zabezpečovací systém v Evropě. Nyní uzrál čas zaměřit se také na vysoce kvalitní ochranu ve vnějším prostředí.

Nová řada produktů určených do venkovního prostředí je zastoupena MotionProtect Outdoor – PIR detektorem pohybu s dvoufázovým vyhodnocovacím algoritmem pro vysokou odolnost proti falešným poplachům, s pokročilou ochranou proti maskování a schopností ignorovat pohyb zvířat. Maximálně spolehlivé řešení pro ochranu venkovního prostoru.

 

Správné zaostření

2

Průmysl komerční bezpečnosti v západní a východní Evropě se výrazně liší – významná část obyvatelstva žije v soukromých rodinných domech, na venkově apod. Vývoj zabezpečovacích systémů je obecně založen na ochraně perimetru či pláště objektu za účelem odstrašení potencionálních narušitelů a ochraně hmotného majetku. Absence produktů pro ochranu ve venkovním prostředí v portfoliu Ajax představovala značnou překážku v expanzi Ajax Systems Inc. na západní trhy.

Na tuto skutečnost jsme rychle reagovali uvedením integračního modulu Ajax Transmitter, díky kterému je možné bezdrátově připojit k zabezpečovacímu systému Ajax jakékoliv zařízení s drátovým NC / NO výstupem výrobců třetích stran, tedy i IR závoru, venkovní PIR či MW detektor apod. Problém byl částečně vyřešen, avšak vzhledem k obrovské poptávce bylo nutné uvést na trh vlastní řešení ochrany venkovního prostoru v podobě detektoru pohybu.

 

3

 

Začátek procesu vývoje předcházela diskuze s profesionály z oboru, abychom zjistili, co se očekává od dokonalého detektoru pohybu pro venkovní použití. Všichni se shodli, že se jedná o přesnost detekce. I ty nejsofistikovanější detektory ve venkovním prostředí často spouštějí falešné poplachy, což vede ke zbytečným výjezdům zásahových skupin bezpečnostních agentur nebo policie a stresování majitelů střežených objektů. Tento problém je tak závažný, že některá poplachová přijímací centra (PPC) odmítají napojit zabezpečovací systémy, jejichž součástí jsou detektory pohybu ve venkovním prostředí, aniž by vyvolaný poplach bylo možné ověřit např. pomocí video dohledových systémů.

Z výše uvedených zjištění je jasné, že se jednalo o velkou výzvu, proto jsme vytvořili seznam základních požadavků, které by měl detektor pohybu Ajax pro venkovní použití splňovat:

  • Absolutně přesný systém detekce pohybu. Detektor by měl reagovat i v těch nejnáročnějších podmínkách pouze na reálné hrozby – vyvolávání falešných poplachů je vyloučeno.
  • Ochrana proti maskování a sabotáži na nejvyšší úrovni. Bez ohledu na to, co se s detektorem stane (mechanické poškození, krádež, maskování, neoprávněná manipulace), musí být o tom informován jak uživatel, tak i poplachové přijímací centrum.
  • Kontinuita klíčových vlastností produktů Ajax: nadstandardní dosah komunikace, několikaletý provoz zařízení z baterií a přenos poplachové zprávy během 0.15 vteřiny.

 

Žádné falešné poplachy

 

4

 

Vyrobili jsme několik prototypů venkovních detektorů pohybu s různými typy čoček a systémy detekce, s jedním nebo dvěma PIR senzory a pomocným mikrovlnným senzorem. Zařízení jsme vybavili kamerami a umístili je v různých klimatických podmínkách ve specifickém prostředí – v městské zástavbě, v průmyslové zóně a příměstské oblasti.

Díky sérii PIR detektorů MotionProtect jsme analyzovali typické projevy rušení ve vnitřním prostředí a dokázali je úspěšně odfiltrovat pomocí SmartDetect algoritmu – sluneční záření, proudění teplého vzduchu a pohyb domácích zvířat. Ve venkovním prostředí však existuje daleko víc potencionálních rušivých vlivů, které mohou způsobit falešný poplach. Listy stromů a další vegetace zahřívané slunečním zářením, ptáci, hmyz, domácí zvířata či nepředvídatelné poryvy větru jsou jen zlomkem možných příčin falešného poplachu. Shromáždili jsme obrovské množství dat, jejichž pečlivá analýza nám umožnila určit specifika signálu pro všechny typické události ve venkovním prostředí.

5

Testy prototypů přinesly jasnou odpověď na otázku týkající se systému detekce pohybu. I přes popularitu venkovních detektorů pohybu vybavených mikrovlnnými senzory nám toto řešení nevyhovovalo. Mikrovlnný senzor účinně zajišťuje ochranu proti falešným poplachům ve vzdálenosti až 8 metrů. Toto je kritická vzdálenost, ve které senzor generuje dostatečně charakteristický průběh signálu odlišitelného od přirozených interferenčních signálů v daném prostředí. Rozsah detekce pohybu by navíc mohl být nastaven pouze změnou instalační výšky nebo náklonu zařízení, což by omezovalo kvalitu provozu zařízení nebo zcela omezilo schopnost ignorovat pohyb zvířat.

Jako neúčinnější systém detekce byla proto zvolena soustava dvou PIR senzorů.

6

Vzhledem k rozdílné orientaci optiky obou senzorů získává detektor dostatek informací o dění v jeho zorném poli a na základě analýzy signálů je schopen odfiltrovat 100% falešných poplachů a nereaguje na velká zvířata s výškou do 80 centimetrů. Variabilní úhel spodního senzoru navíc umožňuje nastavit rozsah detekce pohybu v rozmezí 3 až 15 metrů.

7

Narušitel aktivuje oba PIR senzory – vyhlášení poplachu

8

Narušitel aktivuje pouze horní PIR senzor mimo nastavenou detekční vzdálenost spodního PIR senzoru – pohyb je ignorován

9

Pes aktivuje pouze spodní PIR senzor – pohyb je ignorován

 

Značná část PIR detektorů pohybu disponuje čítačem pulsů, což je poměrně jednoduchá metoda minimalizace falešných poplachů – poplach je vyhlášen po dosažení nastaveného počtu pulsů (aktivací PIR senzorů). Za určitých okolností však může být tato metoda ve venkovním prostředí neúčinná. Z tohoto důvodu byl použit sofistikovanější způsob analýzy signálů:

  1. MotionProtect Outdoor vyhlásí poplach pouze v případě, že jsou aktivovány oba PIR senzory – první stupeň ochrany proti falešným poplachům.
  2. Signály z obou PIR senzorů jsou analyzovány algoritmem SmartDetect modifikovaným s ohledem na specifika vnějšího prostředí a poté jsou jejich průběhy porovnávány. V této fázi detekuje MotionProtect Outdoor pohybující se osobu ve 100% případů a pravděpodobnost výskytu falešného poplachu je snížena na minimum, jedná se o druhý stupeň ochrany proti falešným poplachům, u kterého jsme se mohli zastavit, ale potřebovali jsme dosáhnout absolutní spolehlivosti.
  3. Spektrální analýza signálu byla třetím stupněm ochrany. Algoritmus pro porovnávání frekvenčních složek signálů dvou PIR senzorů je u zabezpečovacích zařízení unikátní – jedná se know-how systému Ajax, které zaručuje bezkonkurenční přesnost a spolehlivost detekce pohybu MotionProtect Outdoor. Jelikož je analýza poměrně energeticky náročná, není žádoucí, aby probíhala u každé detekce pohybu detektorem, neboť by došlo ke snížení životnosti baterií. Z tohoto důvodu je využívána pouze v případech kdy není zcela jistá příčina aktivace senzoru při porovnávání obou signálů.

Unikátní dvoufázový algoritmus, který detekuje první krok narušitele a kromě vysoké přesnosti a spolehlivosti detekce pohybu umožňuje i provoz detektoru z dvojice baterií CR123A po dobu až 5 let, dostal název LISA – Live Intelligent Spectrum Analysis.

10

Ochrana proti sabotáži

 

Po vyřešení problému s přesností detekce pohybu jsme se zaměřili na samotné tělo detektoru MotionProtect Outdoor. Aplikace ve venkovním prostředí výrazně zvyšuje riziko sabotáže detektoru. Je-li systém deaktivován (nezastřežen), je možné detektor zakrýt, optiku přetřít nátěrem nebo dokonce zastříkat barvou či lakem. Narušitel se navíc může pokusit detektor demontovat, poškodit nebo zcela zničit. Z tohoto důvodu musí být spolehlivý detektor pohybu pro venkovní použití schopen na výše uvedené hrozby reagovat a neprodleně vyrozumět uživatele nebo PPC.

Kryt detektoru MotionProtect Outdoor je vyroben z odolného plastu a je vybaven sabotážním kontaktem Tamper, který detekuje sejmutí detektoru z držáku SmartBracket nebo otevření krytu detektoru.

11

Systém ochrany proti maskování detektoru (tzv. Antimasking) zahrnuje 3 speciální detektory a algoritmus, který vyhodnocuje jejich signály. Během několika vteřin dojde k vyhlášení poplachu v případě, že je :

  • umístěn objekt, který blokuje obě optiky senzorů ve vzdálenosti 20 cm od detektoru a blíže.
  • některá z optik senzorů blokována ve vzdálenosti 10 cm a blíže.
  • jedna nebo obě optiky senzorů překryta předmětem nebo nátěrem.
  • na kryt detektoru aplikován lak ve spreji.

12

Antimasking systém detektoru MotionProtect Outdoor splňuje požadavky normy ČSN EN 50131. Detektor disponuje krytem se stupněm krytí IP54 a je tak schopen odolávat povětrnostním vlivům v prostředí až s 95% vlhkostí a rozmezím teplot -25 °C až +60 °C. Vzhledem k tomu, že se při nízkých teplotách snižuje kapacita baterií, je možné detektor externě napájet pomocí zdroje 5 až 28 V DC / 200 mA.

Dosah komunikace detektoru s Hubem je také na vynikající úrovni – díky bezdrátové technologii Jeweller je detektor schopen obousměrné komunikace s Hubem až na vzdálenost 1 700 m v otevřeném prostoru bez překážek. Poplachové zprávy jsou přenášeny během 0.15 vteřiny.

Detektory pohybu MotionProtect Outdoor byly úspěšně testovány v rozličných klimatických podmínkách, což zajišťuje jejich bezproblémový provoz na Ukrajině, v Malajsii, Finsku, Nizozemsku, Dánsku, Itálii, Španělsku, Řecku a na Balkáně.

 

Technická specifikace

 

Detekční element 2x PIR senzor
Detekční úhel 90° (horizontálně)
Dosah detekce pohybu Nastavitelný (3 – 15 m při instalační výšce 1 m)
Funkce ignorování pohybu zvířat Ano, do 80 cm výšky
Ochrana proti sabotáži Ano (Tamper)
Antimasking Ano
Komunikační protokol Jeweller (868.0 - 868.6 MHz)
Dosah rádiového signálu Až 1 700 m (v otevřeném prostoru)
Napájení 2x baterie CR123A 3 V DC; 5 až 28 V DC / 200 mA (externě)
Výdrž baterie Až 5 let
Stupeň krytí IP54
Provozní teplota -25 °C ~ +60 °C
Provozní vlhkost Až 95 %
Rozměry 183 x 70 x 65 mm
Hmotnost 322 g

O nás

Autorizovaný dovozce produktů Ajax

pro Českou a Slovenskou republiku je

společnost SAFE HOME europe

Připojte se k nám

 
ajax web logo 01
Copyright © 2019 smart-alarm.eu

Na veškerý obsah se vztahují autorská práva.

Vyhledávání